Україна
місцеве самоврядування
Українська сільська рада
Синельниківський район, Дніпропетровська область
Рішення сесій
від 29 травня 2019р. № 215-15/VІІ
Рішення сесії Української сільської ради Про затвердження Положення про податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на території Української сільської ради на 2020 рік
Опубліковано 29 травня 2019

 

 

 

УКРАЇНА

МІСЦЕВЕ  САМОВРЯДУВАННЯ

УКРАЇНСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

                      ПЕТРОПАВЛІВСЬКОГО РАЙОНУ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

____________________________________________________________________________________________________________________

52720, с. Українське, вул. Гагаріна ,1  тел. 2-44-21, 2-44-93 факс: (05631)2-44-21,

e-mail:  ukrsr4@ ukr.netukrsr3@ ukr.net код ЕДРПОУ 04339126

 

СЬОМЕ СКЛИКАННЯ

П’ЯТНАДЦЯТА  СЕСІЯ

  РІШЕННЯ

 

Про затвердження Положення

про податок на нерухоме майно

відмінне від земельної ділянки

на території Української сільської ради на 2020 рік

Керуючися статтею 266 Податкового кодексу України, пунктом 24 частини першої статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Українська сільська рада

ВИРІШИЛА:

 

1.  Затвердити Положення про податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на території Української сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області на 2020 рік  згідно з додатком, який є невід’ємною частиною цього рішення.

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань  соціально - економічного розвитку ради, бюджету та фінансів, управління комунальною власністю та регуляторною політикою.

3. Секретарю ради  забезпечити оприлюднення даного рішення на сайті Української сільської ради, у засобах масової інформації або в інший спосіб та направити копії цього рішення до органу місцевої державної податкової служби.

4. Дане рішення вступає в силу з дня його оприлюднення.

Сільський голова:                                О.О. Новак

сщ. Українське

25 квітня  2019 року

№ 215-15/VІІ

      Додаток  до рішення

Української сільської ради

№ 215-15/VІІ від 25.04.2019 року                

 

Положення

про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території сільської ради на 2020 рік 

 

1. Загальні положення

Це Положення розроблено відповідно до Податкового кодексу України, із змінами,  та визначає порядок обчислення і сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2020 рік на території Української сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області.

2. Платники податку

2.1. Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

2.2. Визначення платників податку в разі перебування об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб:

- якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;

 - якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;

- якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

3. Об'єкт оподаткування

3.1. Об’єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі  його частка.

3.2. Не є об’єктом оподаткування:

- об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими (їх спільній власності);

- об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, визначені законом, в тому числі їх частки;

- будівлі дитячих будинків сімейного типу;

- гуртожитки;

- житлова нерухомість непридатна для проживання, в тому числі у зв'язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради;

- об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину;

- об’єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб'єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках;

- будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств;

- будівлі релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому  законом порядку .

- будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності;

- будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності та джерел фінансування, що використовуються для надання освітніх послуг;

- об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємств.

4. База оподаткування

4.1. Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

4.2. База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

4.3. База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об'єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт.

4.4. База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт.

5. Пільги із сплати податку

5.1. Сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями). Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів житлової нерухомості для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.

5.2. Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб не надаються на:

- об’єкт/об’єкти оподаткування, якщо площа такого/таких об’єкта/об’єктів перевищує п'ятикратний розмір неоподатковуваної площі, затвердженої рішенням Української сільської  ради;

- об’єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).

Органи місцевого самоврядування до лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням об’єкта житлової нерухомості відомості стосовно пільг, наданих ними відповідно до цього розділу.

ПЕРЕЛІК
пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

Пільги встановлюються на 2020 рік та вводяться в дію з дня його оприлюднення.

Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об'єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:

Код області

Код району

Код згідно з КОАТУУ

Найменування адміністративно-територіальної одиниці
або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади

1200000000

1223800000

1223885901

1223886001

1223886002

1223886003

1223886004

1223886005

1223886006

12238860007

с. Троїцьке

с-ще Українське

с. Василівка

с. Вереміївка

с. Зелений Гай

с. Мар’янка

с. Новоселівка

с. Новохорошевське

Група платників, категорія/класифікація
будівель та споруд

Розмір пільги
(відсотків суми податкового зобов’язання за рік)

- будівлі та споруди органів державного та місцевого управління;                                     
- бібліотеки, книгосховища;                                                                                   
- будівлі та споруди шкіл та інших середніх навчальних закладів;                                       
- будівлі дошкільних та позашкільних навчальних закладів;                              
-поліклініки, пункти медичного обслуговування та консультації;                  
- заклади лікувально-профілактичні та оздоровчі інші;                                      
- церкви, собори, костьоли, мечеті, синагоги тощо;                                           
- цвинтарі та крематорії;
- будівлі дитячих будинків сімейного типу, гуртожитки;
- житлова нерухомість непридатна для проживання, у тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнаною такою згідно з рішенням сільської ради;
- об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину;
- об’єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб’єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках;
- будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств;
- будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності;
- об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємств;
- об’єкти нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, та використовуються виключно для забезпечення їхньої статутної діяльності, включаючи ті, в яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об’єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/або господарська діяльність;
- об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб: господарські (присадибні) будівлі – допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать вбиральні, погреби, навіси, огорожі, сінники;
- від сплати податку звільняються:
а) інваліди першої і другої групи;                                                                                                                 
б) фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до                            
18 років;
в) пенсіонери (за віком);                                                                                           
г) ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону                             
 України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального
захисту»;
д) фізичні особи, визнані законом особами, які                                                       постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
- фізичні особи/об’єкти нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, база оподаткування зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості — на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості — на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), — на 180 кв. метрів.

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

6. Ставка податку

Ставки встановлюються на 2020 рік та вводяться в дію з дня його оприлюдення.

Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об'єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:

Код області

Код району

Код згідно з КОАТУУ

Найменування адміністративно-територіальної одиниці
або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади

1200000000

1223800000

1223885901

1223886001

1223886002

1223886003

1223886004

1223886005

1223886006

12238860007

с. Троїцьке

с-ще Українське

с. Василівка

с. Вереміївка

с. Зелений Гай

с. Мар’янка

с. Новоселівка

с. Новохорошевське

Класифікація будівель та споруд

Ставки податку за 1 кв. метр
(відсотків розміру мінімальної заробітної плати)

код2

найменування2

для юридичних осіб

для фізичних осіб

1 зона

2 зона

3 зона

1

зона

2 зона

3 зона

11

Будівлі житлові

111

Будинки одноквартирні

1110

Будинки одноквартирні

1110.1
Будинки одноквартирні масової забудови

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

1110.2
Котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

1110.3
Будинки садибного типу

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

1110.4
Будинки дачні та садові

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

112

Будинки з двома та більше квартирами

1121

Будинки з двома квартирами

1121.1
Будинки двоквартирні масової забудови

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

1121.2
Котеджі та будинки двоквартирні підвищеної комфортності

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

1122

Будинки з трьома та більше квартирами

1122.1
Будинки багатоквартирні масової забудови

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

1122.2
Будинки багатоквартирні підвищеної комфортності, індивідуальні

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

1122.3
Будинки житлові готельного типу

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

113

Гуртожитки

1130.1
Гуртожитки для робітників та службовців

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

1130.2
Гуртожитки для студентів вищих навчальних закладів5

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

1130.3
Гуртожитки для учнів навчальних закладів5

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

1130.4
Будинки-інтернати для людей похилого віку та інвалідів5

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

1130.5
Будинки дитини та сирітські будинки5

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

1130.6
Будинки для біженців, притулки для бездомних5

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

1130.9
Будинки для колективного проживання інші

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10



0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

12

Будівлі нежитлові

121

Готелі, ресторани та подібні будівлі

1211

Будівлі готельні

1211.1
Готелі

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1211.2
Мотелі

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1211.3
Кемпінги

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1211.4
Пансіонати

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1211.5
Ресторани та бари

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1212

Інші будівлі для тимчасового проживання

1212.1
Туристичні бази та гірські притулки

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1212.2
Дитячі та сімейні табори відпочинку

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1212.3
Центри та будинки відпочинку

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1212.9
Інші будівлі для тимчасового проживання, не класифіковані раніше

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

122

Будівлі офісні

1220

Будівлі офісні5

1220.1
Будівлі органів державного та місцевого управління5

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

1220.2
Будівлі фінансового обслуговування

0,75

0,75

0,75

0,75

0,75

0,75

1220.3
Будівлі органів правосуддя5

0,75

0,75

0,75

0,75

0,75

0,75

1220.4
Будівлі закордонних представництв5

0,75

0,75

0,75

0,75

0,75

0,75

1220.5
Адміністративно-побутові будівлі промислових підприємств

0,75

0,75

0,75

0,75

0,75

0,75

1220.9
Будівлі для конторських та адміністративних цілей інші

0,75

0,75

0,75

0,75

0,75

0,75

123

Будівлі торговельні

1230

Будівлі торговельні

1230.1
Торгові центри, універмаги, магазини

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1230.2
Криті ринки, павільйони та зали для ярмарків5

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1230.3
Станції технічного обслуговування автомобілів

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1230.4
Їдальні, кафе, закусочні тощо

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1230.5
Бази та склади підприємств торгівлі і громадського харчування

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1230.6
Будівлі підприємств побутового обслуговування

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1230.9
Будівлі торговельні інші

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

124

Будівлі транспорту та засобів зв’язку

1241

Вокзали, аеровокзали, будівлі засобів зв’язку та пов’язані з ними будівлі

1241.1
Автовокзали та інші будівлі автомобільного транспорту

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1241.2
Вокзали та інші будівлі залізничного транспорту

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1241.3
Будівлі міського електротранспорту

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1241.4
Аеровокзали та інші будівлі повітряного транспорту

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1241.5
Морські та річкові вокзали, маяки та пов’язані з ними будівлі

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1241.6
Будівлі станцій підвісних та канатних доріг

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1241.7
Будівлі центрів радіо- та телевізійного мовлення, телефонних станцій, телекомунікаційних центрів тощо

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1241.8
Ангари для літаків, локомотивні, вагонні, трамвайні та тролейбусні депо

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1241.9
Будівлі транспорту та засобів зв’язку інші

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1,50

1242

Гаражі

1242.1
Гаражі наземні

0,25

0,25

0,25

0,05

0,05

0,05

1242.2
Гаражі підземні

0,25

0,25

0,25

0,05

0,05

0,05

1242.3
Стоянки автомобільні криті

0,25

0,25

0,25

0,05

0,05

0,05

1242.4
Навіси для велосипедів

0,25

0,25

0,25

0,05

0,05

0,05

125

Будівлі промислові та склади

1251

Будівлі промислові5

1251.1
Будівлі підприємств машинобудування та металообробної промисловості5

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

1251.2
Будівлі підприємств чорної металургії5

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

1251.3
Будівлі підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості5

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

1251.4
Будівлі підприємств легкої промисловості5

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

1251.5
Будівлі підприємств харчової промисловості5

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

1251.6
Будівлі підприємств медичної та мікробіологічної промисловості5

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

1251.7
Будівлі підприємств лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості5

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

1251.8
Будівлі підприємств будівельної індустрії, будівельних матеріалів та виробів, скляної та фарфоро-фаянсової промисловості5

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

1251.9
Будівлі інших промислових виробництв, включаючи поліграфічне5

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

1252

Резервуари, силоси та склади

1252.1
Резервуари для нафти, нафтопродуктів та газу

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1252.2
Резервуари та ємності інші

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1252.3
Силоси для зерна

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1252.4
Силоси для цементу та інших сипучих матеріалів

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1252.5
Склади спеціальні товарні

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1252.6
Холодильники

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1252.7
Складські майданчики

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1252.8
Склади універсальні

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1252.9
Склади та сховища інші5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

126

Будівлі для публічних виступів, закладів освітнього, медичного та оздоровчого призначення

1261

Будівлі для публічних виступів

1261.1
Театри, кінотеатри та концертні зали

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1261.2
Зали засідань та багатоцільові зали для публічних виступів

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1261.3
Цирки

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1261.4
Казино, ігорні будинки

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1261.5
Музичні та танцювальні зали, дискотеки

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1261.9
Будівлі для публічних виступів інші

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1262

Музеї та бібліотеки

1262.1
Музеї та художні галереї5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1262.2
Бібліотеки, книгосховища5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1262.3
Технічні центри

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1262.4
Планетарії5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1262.5
Будівлі архівів5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1262.6
Будівлі зоологічних та ботанічних садів5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1263

Будівлі навчальних та дослідних закладів

1263.1
Будівлі науково-дослідних та проектно-вишукувальних установ

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1263.2
Будівлі вищих навчальних закладів

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1263.3
Будівлі шкіл та інших середніх навчальних закладів5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1263.4
Будівлі професійно-технічних навчальних закладів5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1263.5
Будівлі дошкільних та позашкільних навчальних закладів5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1263.6
Будівлі спеціальних навчальних закладів для дітей з особливими потребами5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1263.7
Будівлі закладів з фахової перепідготовки

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1263.8
Будівлі метеорологічних станцій, обсерваторій5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1263.9
Будівлі освітніх та науково-дослідних закладів інші5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1264

Будівлі лікарень та оздоровчих закладів

1264.1
Лікарні багатопрофільні територіального обслуговування, навчальних закладів5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1264.2
Лікарні профільні, диспансери5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1264.3
Материнські та дитячі реабілітаційні центри, пологові будинки5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1264.4
Поліклініки, пункти медичного обслуговування та консультації5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1264.5
Шпиталі виправних закладів, в’язниць та Збройних Сил5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1264.6
Санаторії, профілакторії та центри функціональної реабілітації5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1264.9
Заклади лікувально-профілактичні та оздоровчі інші5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1265

Зали спортивні5

1265.1
Зали гімнастичні, баскетбольні, волейбольні, тенісні тощо

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1265.2
Басейни криті для плавання

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1265.3
Хокейні та льодові стадіони криті

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1265.4
Манежі легкоатлетичні

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1265.5
Тири

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1265.9
Зали спортивні інші

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

127

Будівлі нежитлові інші

1271

Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства5

1271.1
Будівлі для тваринництва5

0,25

0,25

0,25

0,05

0,05

0,05

1271.2
Будівлі для птахівництва5

0,25

0,25

0,25

0,05

0,05

0,05

1271.3
Будівлі для зберігання зерна5

0,25

0,25

0,25

0,05

0,05

0,05

1271.4
Будівлі силосні та сінажні5

0,25

0,25

0,25

0,05

0,05

0,05

1271.5
Будівлі для садівництва, виноградарства та виноробства5

0,25

0,25

0,25

0,05

0,05

0,05

1271.6
Будівлі тепличного господарства5

0,25

0,25

0,25

0,05

0,05

0,05

1271.7
Будівлі рибного господарства5

0,25

0,25

0,25

0,05

0,05

0,05

1271.8
Будівлі підприємств лісівництва та звірівництва5

0,25

0,25

0,25

0,05

0,05

0,05

1271.9
Будівлі сільськогосподарського призначення інші5

0,25

0,25

0,25

0,05

0,05

0,05

1272

Будівлі для культової та релігійної діяльності5

1272.1
Церкви, собори, костьоли, мечеті, синагоги тощо5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1272.2
Похоронні бюро та ритуальні зали

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1272.3
Цвинтарі та крематорії5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1273

Пам’ятки історичні та такі, що охороняються державою5

1273.1
Пам’ятки історії та архітектури5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1273.2
Археологічні розкопки, руїни та історичні місця, що охороняються державою5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1273.3
Меморіали, художньо-декоративні будівлі, статуї5

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

0,50

1274

Будівлі інші, не класифіковані раніше5

1274.1
Казарми Збройних Сил5

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

1274.2
Будівлі поліцейських та пожежних служб5

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

1274.3
Будівлі виправних закладів, в’язниць та слідчих ізоляторів5

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10



0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

1274.4
Будівлі лазень та пралень

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

1274.5
Будівлі з облаштування населених пунктів

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

0,10

 

7. Податковий період

7.1. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

 

 

 

8. Порядок обчислення суми податку

8.1. Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку:

а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а"або "б"пункту 5.1 розділу 5 цього Положення та відповідної ставки податку;

б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів зменшеної відповідно до підпунктів "а"або "б"пункту 5.1 розділу 5 цього Положення та відповідної ставки податку;

в) за наявності у власності платника податку об'єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в"пункту 5.1 розділу 5 цього Положення та відповідної ставки податку;

г)  сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б"і "в"пункту 8.1. розділу 8 цього Положення, розподіляється Західно-Донбаської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області(Петропавлівське відділення) пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості.

д) за наявності у власності платника податку об’єкта(об’єктів)житлової нерухомості,у тому числі його частки,що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи-платника податку,загальна площа якого перевищує 300 кв.м. (для квартир) та /або 500кв.м.(для будинку), сума податку,розрахована відповідно до пунктів”а”-“г”цього підпункту, збільшується на 25000 гривень на рік за кожний об’єкт житлової нерухомості(його частку)

Сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів 2 і 3 цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об’єктів житлової нерухомості.

8.2. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно пунктом 8.1. розділу 8 цього Положення, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

8.3. Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.

8.4. Контролюючі органи за місцем проживання (реєстрації) платників податку в десятиденний строк інформують відповідні контролюючі органи за місцезнаходженням об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості про надіслані (вручені) платнику податку податкові повідомлення-рішення про сплату податку у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

8.5. Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцезнаходженням об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності таких нерезидентів.

8.6. Платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо:

- об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;

- розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;

- права на користування пільгою із сплати податку;

- розміру ставки податку;

- нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючого органу та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

8.7. Орган державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також орган, що здійснює реєстрацію місця проживання фізичних осіб, зобов'язані щоквартально у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем розташування такого об'єкта нерухомого майна станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

8.8. Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку за станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають органу державної податкової служби за місцезнаходженням об’єкта оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу України, з розподілом річної суми рівними частками поквартально.

Щодо новоствореного (нововведеного) об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою - платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об'єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.

 

9. Порядок обчислення сум податку в разі зміни

власника об'єкта оподаткування податком

9.1. У разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому виникло право власності.

9.2. Орган державної податкової служби надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

10. Порядок сплати податку

Податок сплачується за місцем розташування об'єкта/об'єктів оподаткування і зараховується до сільського (селищного) бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

11. Строки сплати податку

Податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується:

а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;

б) юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

12. Відповідальність і контроль за своєчасністю і повнотою сплати податку

 Платники цього податку несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов’язку відповідно до Податкового кодексу України.

Секретар сільської ради:                                       Н.В.Бондаренко

Аналіз регуляторного впливу

до проекту рішення Української сільської ради «Про затвердження Положення про податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на території Української сільської ради на 2020 рік»

 

Цей аналіз регуляторного впливу розроблений відповідно до вимог Закону України від 11.09.2003 № 1160-ІУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта» зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1151 та Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ (із змінами і доповненнями).

І. Визначення проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом регулювання

Рішення сесії сільської  «Про затвердження Положення про податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на території Української сільської ради на 2020 рік» є нормативно-правовим актом, копія якого надсилається в електронному вигляді у десятиденний строк з дня прийняття до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники податку, але не пізніше 1 липня року та офіційно оприлюднюється органом місцевого самоврядування до 15 липня, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановленого податку або змін до нього (плановий період). В іншому разі норми відповідного рішення застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Виходячи з вищевикладеного, з метою безумовного виконання Податкового кодексу України, недопущення суперечливих ситуацій, забезпечення дохідної частини селищного бюджету, виконання програм соціально-економічного розвитку територіальної громади, селищна рада має прийняти рішення «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2020 рік».

Беручи до уваги те, що з 01.01.2019 р. було підвищено мінімальну заробітну плату в порівнянні з минулим роком на 12% (2018р.-3723,00грн.; 2019р.-4173,00грн.) котра використовуватиметься у поточному 2020р. при розрахунку податку для фізичних осіб та прогнозований Міністерством фінансів України розмір мінімальної заробітної плати, установленої законом на 01 січня 2020 року 4407 грн., що використовуватиметься для розрахунку податку для юридичних осіб, що збільшить надходження до бюджету за нерухоме майно, було вирішено залишити ставки податку на рівні 2019 року, оскільки внаслідок збільшення ставок податку збільшиться навантаження на платників. Фактичні надходження податку за нерухоме майно у 2017р.-190403,66грн., 2018р.-250591,73грн.(темп росту 32%), прогнозні надходження на 2019р.-296300,00грн.(прогнозний темп росту 19%).

Розробником регуляторного акту є постійна комісія селищної ради з питань бюджету, фінансів, планування соціально-економічного розвитку, підприємництва, торгівлі, побутових послуг. Повідомлення про прийняття рішення публікується на сайті Української селищної ради.

Основні групи (підгрупи), на які проблема має вплив:

Групи (підгрупи)
Так
Ні
Громадяни
+

Органи місцевого самоврядування
+

Суб’єкти господарювання,
+

у тому числі суб’єкти малого підприємництва
+

Застосування ринкових механізмів для вирішення вказаної проблеми не є можливим, оскільки здійснення вищезазначених заходів є засобом державного регулювання та відповідно до Податкового кодексу України,Закону України «Про місцеве самоврядування» є компетенцією сільської ради.

ІІ. Ціль регулювання

Основною метою розробки проекту є забезпечення практичної реалізації Податкового кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування» шляхом встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Української сільської об’єднаної територіальної громади на 2020р.

 Основними цілями прийняття пропонованого регуляторного акту є:

  • встановлення відносин, що виникають у сфері справляння податку;

встановлення доцільних та обґрунтованих ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки визначених Податковим кодексом України;

вчасне наповнення доходної частини бюджету об’єднаної територіальної громади, за рахунок мінімально необхідних витрат ресурсів та балансу інтересів суб’єктів господарювання, громадян та держави;

здійснення планування та прогнозування надходжень податку при формуванні бюджету.

ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення визначених цілей - альтернативні способи досягнення зазначених цілей відсутні.

IV.Очікувані результати – збільшення надходжень до місцевого бюджету ОТГ с-щ Українське.

V. Механізм розв’язання проблеми –проведення консультацій, робочих нарад, інтернет консультації, прямі опитування (з 25.04.19р. по 25.06.19р.). Після оприлюднення та обговорення узгодження даного питання на депутатських комісіях та прийняття рішення на засіданні сесії сільської ради.

VI. Заходи щодо відстеження результативності рішення – стосовно регуляторного акта здійснюється базове та повторне відстеження в терміни, встановлені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

VII. Аналіз вигод та витрат:

Витрати – для досягнення встановленої мети є реальними і фінансово можливими з найменшими затратами для суб’єктів господарювання, громадян і держави.

Вигоди – збільшення надходжень до місцевого бюджету ОТГ с-щ Українське.

VIII. Обґрунтування строку дії запропонованого регуляторного акта – дане рішення набуває чинності з 01.01.2020р.

IX.Ризик впливу зовнішніх чинників – мінімальний (зміна чинного законодавства).

X. Показники результативності регуляторного акта – обсяги надходжень коштів до місцевого бюджету ОТГ с-щ Українське.

Секретар селищної ради:                                     Н.В. Бондаренко

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux